ZAKLADATEL Michal Pokorny

Vznik Techni Trade se fakticky datuje před rokem 2000, vývoj právní formy byl pro tehdejší dobu typický, nejprve OSVČ, následně s.r.o.

V úplných počátcích jsem neměl jasnou a konkrétní představu budování výrobní firmy, vývoj šel od technického konzultanta, příp. technické kanceláře k obchodní firmě se zaměřením na dovoz a distribuci. Tento vývoj byl vyvolán především snahou konkrétně realizovat technické nápady a řešení. V počátcích jsem často narážel na to, že jsem zákazníkovi doporučil vhodný nástroj, tento nástroj byl i úspěšně odzkoušen, ale zákazník si ho pak reálně neměl kde koupit. Logickým řešením byl tedy dovoz a distribuce.

Výroba přišla až nakonec. Hlavním impulsem pro vlastní výrobu byla snaha nabídnout zákazníkům atypické nástroje „na míru“, mimo standardní produkci. Zvlášť ve fázi vývoje a testování vzorků byla výroba v zahraničí komplikovaná, realizace i drobné úpravy nákladná a časově náročná. Často se k tomu přidávala i minimální objednací množství zahraničních výrobců, která byla pro zákazníky příliš vysoká. Navíc zde byly pochopitelně náklady a čas na dopravu.

Přes důraz na vlastní výrobu pokračujeme v dovozu a distribuci nástrojů od osvědčených výrobců z Německa, Japonska, Velké Británie, Spojených států atd. S většinou z nich úspěšně spolupracujeme více než 20 let. Nadále outsourcujeme výrobu u položek, jejichž výroba u nás by nebyla rentabilní, tady zpracujeme výrobní dokumentaci a zadáme výrobu u některého z osvědčených výrobců.

Neustále však rozšiřujeme naše technologické možnosti a dokupujeme nové stroje, takže počet vyráběných položek kontinuálně roste. Například strojní nože a aplikátory jsou prakticky ve 100% naší vlastní výroby.

Ing. Michal Pokorný